Zamek Skrzyńskich nareszcie w dobrych rękach, pod okiem nowego gospodarza odzyskuje dawny blask.

Już nikt na to nie liczył, ale niemożliwe staje się rzeczywistością, nowy właściciel pałacu w Zagórzanach remontuje zrujnowany obiekt. Od roku 1990 posiadłość przechodziła z rok do rąk, nikt przez ten czas nie był w stanie nawet zabezpieczyć obiektu, był rujnowany, dewastowany i notorycznie okradany. Przeszedł on dwa pożary, w rzeczywistości zostały tylko mury, nieliczne elementy fasad i okien, a także przyległy park wchodzący w skał posiadłości i podobnie zrujnowane zabudowania gospodarcze. W sumie to najlepiej wyglądała brama wraz z ogrodzeniem. W takim stanie nabył posiadłość obecny właściciel.

Na tę chwilę trwają prace remontowo-budowlane. Został już zrobiony nowy dach, przyłącza do sieci wodnej, kanalizacyjni i energetycznej. Obudowane zostały brakujące elementy murów i nadlane stropy. W zachodniej części zrobione zostały drewniane klatki schodowe, wstawione okna i pomieszczenia wyremontowane prawie na gotowe. Przy bramie wjazdowej też praca wre, remontowana jest kapliczka z inicjatywy i na koszt właściciela pałacu. Wszystkie przeprowadzane prace są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Po remoncie pałacu, część ma być przeznaczona pamięci Skrzyńskich a reszta na cele konferencyjne. Planowana jest także renowacja parku. Po zakończeniu wszystkich robót, w budynku i na około zabudowań cześć pałacu wraz z parkiem ma być ogólnie dostępna jak zapewnia właściciel.

Galeria z obecnego stanu pałacu w Zagórzanach:

3 thoughts on “Zamek Skrzyńskich nareszcie w dobrych rękach, pod okiem nowego gospodarza odzyskuje dawny blask.

 • 16 kwietnia 2017 at 17:23
  Permalink

  Jestem wychowankiem PDM a pozniej PDD w Zagorzanach od 1956r do 1965r. Mieszkalem w tym palacu w latach 1956 do 1960 a w latach 1960 do 1965 w internacie Technikum

  Reply
  • 16 kwietnia 2017 at 17:29
   Permalink

   Mechanicznego w Debicy . Ciesze sie bardzo ze palac ten jest odnawiany z takiej ruiny. Serce mi sie krajalo jak go widzialem w ruinie okolo 10 lat temu. Bardzo chcialbym go zobaczyc i zwiedzic na tach wa kacjach lipec sierpien Prosze bardzo o kontakt

   Reply
 • 15 lipca 2017 at 09:02
  Permalink

  Znakomicie. Mój Ojciec pochodzi z Zagórzan. Dziadek był tam przed II wojną sołtysem. Bardzo bolałem nad popadaniem w ruinę tego pięknego obiektu z jego wspaniałym otoczeniem. To wielka sprawa, że znalazł się godny tego obiektu nowy właściciel.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *